Jak dávat spropitné?

23. září 2006 v 15:00 | Luckystar |  Počteníčko
Češi utratí ročně na spropitném přes tři miliardy korun! A vy přesto nevíte, jestli byste měla číšníka odměnit při placení, anebo nechat drobné na stole? Nebo jak máte ukázat vděčnost kadeřnici, jež vám vykouzlila na hlavě sexy střih? A zaslouží si od vás nějakou finanční odměnu třeba taxikář, recepční v hotelu nebo pokojská, která vám na dovolené stele postel? Budete-li dodržovat několik následujících pravidel, už nikdy vás spropitné neuvede do rozpaků.
  1. Plaťte za úsměvy: Spropitné je dobrovolné a vyjadřuje vaší spokojenost. Měla byste ale vědět, že některé profese jsou na pozornostech od zákazníků nebo hostů závislé. Třeba číšníci a servírky často dostávají směšný plat s tím, že další peníze získají od cesty. To ale neznamená, že byste měla tuzér obsluze vysázet na stůl bez ohledu na to, jak se k vám chová.
  2. Pane vrchní platím: V lepších podnicích vám po jídle přinesou účet v deskách nebo pod ubrouskem na talířku. Tam položíte peníze za zkonzumované dobroty, počkáte, až vám přijdou vrátit a necháte spropitné. V lidovějších restauracích k vašemu stolu přistoupí vrchní a spočítá vám útratu. Pokud jste byla spokojená cenu zaokrouhlete a oznamete číšníkovi.
  3. Odměnujte správné lidi: Spropitné si od vás zaslouží spousta dalších lidí, třeba kadeřnice, kosmetička nebo pedikérka.I je byste měla odměnovat jen pokud předete spokojeností.Ošetření pleti nebo stříhání z vás vytáhne i tak tučnou částku, že se při placení spropitného už nemusíte příliš rozvášňovat. Stačí dvacet až padesát korun.Pokud máte drobné nebo jí je dejte rovnou do ruky. V případě placení u pokladny zaokrouhlete cenu nahoru.Drobné by jste měla věnovat také poslíčkovi (spokojí se i s pětikorunou), nebo pokojské(do popelníku, nebo pod něj). Stačí dvacetikoruna v zahraničí několik eur.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Dáváte spropitné?

Ano, všem. 9.1% (2)
Ano, ale jen obsluze v restauracích. 36.4% (8)
Někdy. 18.2% (4)
Vůbec. 36.4% (8)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.